Tüm zamanlar UTC + 3 saat
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
  Yazıcı görüntüsü

HADİSLERLE HZ MEHDİ A.S NE ZAMAN GELECEK VE KIYAMET ZAMANI
Yazar Mesaj
UNREAD_POSTTarih: 10 Nis 2015 11:23 
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 May 2009 09:59
İleti: 112
Sevgili kardeşlerim öncelikle Mehdi A.s konusunda birçok insan hemen Mehdiyi getirip kimine göre 2100 yıllarında kıyameti koparmaktadırlar. imamı Rabbani Hz Mehdi a.s Yüz yılın ilk Çeyreğinde gelecektir diye bir hadisi zikretmektedir. Buda 100 yilda 25 yil demektir. bu konuda bir ihtilaf yoktur. .
Hz Mehdiden önce iki halifenin geleceği yine hadis kaynaklarında geçmektedir Bunun kim olacağını zaman gösterecektir. Biz bilemeyiz Allah katında saklıdır. Afganistan'da Talibanın 5000 ordusunun olduğu ve Şuayp Bin Salih Temimi mehdiden önce gelip bu ordunun başına geçeceği tesbiti bazı alimlerin tahminiydi ama gerçekleşmedi önceki yazım iki yıl yazılmıştı o zaman Suriye olayları yoktu her gelişen olay hadisleri daha doğru değerlendirmemize vesile olacaktır.2050 yılıyla ilgili tahminde şurdan vardım Hacc Süresi 47 ayet mealinde "Ve azabı senden acele istiyorlar. Ve Allah, asla vaadinden dönmez. Ve Rabbinin katındaki bir gün, sizin saydığınız bin sene gibidir" Hz isa (a.s) iki günlüğüne gökyüzüne alındiğina göre iki gün dünyada 2000 yıl eder buna Hz isa'nin gökyüzüne alınış tarihi olan 33 eklersek 2033 eder. Tabi bu 1. yorumum Mearic 4 ayetin mealiindede "Melekler ve Ruh (Cebrail), oraya, miktarı (dünya senesi ile) elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar. . Bu ayete göre hesaplarsak 1 gün 50.000 dünya yılı ederse 2 gün 100.000 yıl eder Efendimizden bu yana 1435 sene geçtiğine göre geriye 98.560 yıl kalır buda uzun zaman sayılır.
Kıyametin kopma hadisesine gelince Efendimizin "Dünya bir gündür ve ben bu günün ikindi vakti dünyaya gönderildim" Malumunuz araplarda gün kavramı akşam namazıyla bitmekte ve yeni bir gün başlamaktadır. Hadisinden dolayı, onun vefatının hemen ardından her dönem dünyanın sonu geldiğini ve kıyamet kopacağını zannına varmışlardır. Jeolojik ve fosil kayıtlarına göre dünyanin yaşı 4,6 milyar yıldır. Oysaki ikindi ile akşam arası en az 2,5 saat olduğuna göre buda 24 saatin %10 nuna tekâbul etmektedir ki buda 4.6 milyar yılda 460 milyon yıl eder. 460 milyon yıl bu çok uzun bir zaman. Ama burada kasdedilen dünyanın yaratıldığı gün değilde ilk insan Hz Ademin yeryüzüne gelişini baz alirsak günümüzden 3.7 Milyon yıl öncedir . Bunun % 10 alırsak 368 Bin yıl eder buda çook uzun bir zamandır.!!! Kıyameti hemen koparanlara duyurulur.:))
Günümüzdeki en bilimsel yaklaşım ise,Ünlü fizikçi Stephen Hawkinge aittir. ona göre 5 Milyon yıl sonra güneş aşırı ısınacak ve dünyadaki canlı hayat kavrulup yok olacaktır.!!!
Ama Nasrettin Hocanın dediği gibi "Kişinin eşinin ölümü küçük kıyamet, kendi ölümü ise büyük kıyamettir"...!

Ayrıca Hz Mehdinin gelmeyeceğine inananlarda hiç azımsanmayacak derecededir. İslam alimlerinin %5 Mehdinin gelip geçtiğimi bu zatın Emevi halifesi Ömer Bin Abdulaziz olduğunu belirtmektedir.
İslam alimlerinin %15 ise mehdinin gelmeyeceğini hadislerin sahih olmadığını görüşünü paylaşırlar. Bunların başında felsefeci İbni Haldun bulunurve Hadislerin genelde Şia kaynaklı oldugunu söylemektedir.
Kalan %80 ise Hz.mehdinin kıyamete yakın geleceğini söylemektedir.
Bize düşen ise Mehdi beklemeden üzerimize düşen tebliğ ve cihadı yapmaktır. Bu haksızlıklarla mücadele etmektir.(Hadisi Şerifde Haksızlığa mücadeleye önce eliyle yetmese diliyle yetmezse kalbinizle buğz edin deniyor)ki sonuncusuda imanın en zayıfı dır!!!

_________________
Selam ve Dua ile Hoşçakalın


Sayfa başı
 Profile bak  
 

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron