Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
  Yazıcı görüntüsü

MUHAMMED ZEKİ BEDEVİ EFENDİ
Yazar Mesaj
UNREAD_POSTTarih: 01 Şub 2010 16:28 
Kullanıcı avatarı

MUHAMMED ZEKİ BEDEVİ EFENDİ

Muhammed Zeki Bedevi Efendi Bayburt’un Kop köyündendir. Buraya geldikleri esnada kendisi daha 6 yaşındadır. Anne tarafından İmam-ı Hasan (r.a.) hazretlerinin evladından Şeriftir. Ömer Han aşiretindendir. Kendisi Melik Hüseyin’in akrabasıdır.
Muhammed Zeki Bedevi babası Hasan Efendi Kop köyüne yerleştikten sonra Seyyid Hacı Ahmed Babanın halifelerinden Kalardılı Ahmed Babadan 1942’de Rufai dersi almıştır. Babasının Rufai dersi alması hasebiyle dervişler Hasan efendinin evine gidip gelmeye başlar. Böylece Muhammed Zeki Bedevi Tarikat-ı Áliye’ye karşı bir muhabbeti olur askere gidene kadar da tevhitlere devam eder.
Askerden geldikten sonrada Sanamer’e gider ve Hacı Ahmed Baba’nın torunlarıyla görüşür. Sanamer’de Hacı Mevlüt Baba’ya intisap eder. Birkaç sene sonra da Hacı Mevlüt Baba Muhammed Zeki Bedeviyi Bayburt’a Ser Zakir tayin eder. 15 sene sonra Hacı Mevlüt Babanın büyük kardeşi Arif Babada aynen şöyle der: “Sen Bizim Halifemizsin. Seni biz vazifelendirdik”
Muhammed Zeki Bedevi Efendi o günden günümüze kadar Rufai tarikatında seyri sulükunu ve hizmetini sürdürür. Bu arada çok meşayıhla tanışır ve
Bedevi Efendi Hacı Mevlüt Babadan ders aldıktan 2 yıl sonra
Hacı Mevlüt Baba ile Bedevi Efendi Bayburta geliyor ve
Zeki Bedeviye destur verip sen vazifelisin diyor aradan bir kaç yıl
geçiyor ve Hacı Mevlüt Baba Bedevi Efendiye bu gelenleri
bana getirme derslerini sen ver diyor ve Bedevi ise
Hacı Baba siz sağsınız sizin sağlıgınızda ben atımı sizin atınızın
önüne sürmem ve Hacı Mevlüt Baba vefat etmeden evvel Bedevi Efendi
İzmite, sivasa gidiyor dersler vermeye başlıyor bu arada Bedevi
hazretleri ders veriyor diye Hacı Mevlüt Babaya şikayet edenler olması üzerine ,
Hacı Mevlüt Baba ise ben izmit de her tarafta ona ders verme yetkisi verdim. Bizim adımıza ders verebilir demiştir.

Seyyid Hacı Mevlüt Baba sağlığında başta kendi evlatları(Talip Baba, İlhami Baba ve diğerleri) olmak üzere; Muhammed Zeki Bedevi,Ömer efendi,Vahap efendi ile birlikte 20 ye yakın halife tayin etmiştir. Seyyid Hacı Mevlüt Babanın vefatının ardından Erzurum da Allah rızası için kendisine verilen vazifenin doğrultusunda Ümmeti Muhammed’e hizmet etmeye başlamıştır. Vakta ki günümüze kadar. Mevlüt Babanın vefatının ardından kendisi
“Biz yine Efendimizin başını bekliyoruz. Elhamdülillah.” buyurmuştur.

Eklentiler:
Dosya açıklaması: Seyid H. Mevlüt Baba ve M. Zeki Bedevi
Bedevi zek i3.JPG [115.33 KiB]
1884 defa indirildi

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz