Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
  Yazıcı görüntüsü

aile dersleri -7
Yazar Mesaj
UNREAD_POSTTarih: 25 Arl 2011 18:05 
KADIN ERKEK İLİŞKİSİNDE MUTLULUĞUN SIRRI

İnsanlar bir şekilde seviyor, bir süre sonra sevdiği kişinin kendisi için doğru bir kişi olduğu kanaatine variyor ve evlilik durumu gerçekleşiveriyor..

Ya devamında;
Ya buz gibi bir sessizlik ya da korkunç bir kavga... Kadın erkek ilişkilerinde dengeyi tutturmak da oldukça zordur!

15 yılı aşkındır insanların aile içi problerine şahit oluyor, ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu süre zarfında, Gözlemlediğim kadarıyla evlilikte yapılan en büyük hata “anlayışsızlık..”

Rahat olmanın, huzurlu olmanın en iyi yöntemi, eşinin iyi taraflarını görmektir.

Bu şekilde denge sağlanır Eşinin huyları yüzünden kendini heba eden, uçurumdan yuvarlanan insanlar tanıyorum.

Adamın huzuru yok ne yapsın! Şu kocaman dünyada bir yere sığamıyorlar

“Ben de sakin bir hayat istiyorum!” diye teselli isteyen insanlar gelirdi bana “Sabret” derdim..

Konfor yerinde Gezmedikleri, görmedikleri yer kalmamış Öyle bir noktaya gelmiş ki,

mutluluğu başkalarıyla kuracağı ilişkilerde arayacak amma, insanlardan korkmuş..

Kadın kocasının, koca da karısının her istediğini yerine getiremez. Asıl anlaşmazlık bundan çıkıyor.

Birbirlerini çok seven insanların bile zaman zaman fikir ayrılığına düşmelerinden ya da birbirlerine zaman zaman katlanamamalarından daha doğal ne olabilir ki?

Bugün size uygulaması aslında çokda zor olmayan, evliliğinizdeki mutluluğu artıracak bir kaç ipucu vermek istiyorum.
Biliyorum siz aslında bunları biliyorsunuz,benimkisi sadece hatırlatmaktır. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

* Tartışılan konuyu kişileştirmeyin. Onun hoşlanmadığınız davranışlarından konuşuyor olsanız bile genel bir konuda konuşuyormuş gibi davranın. Ses tonunuzun, bakışlarınızın ve jestlerinizin düşmanca olmamasına özen gösterin. Yaklaşımınız daima objektif olsun.

* Özel konuları arkadaşlarınızın yanında konuşmak üstelik de onları hakem yerine koymak gibi bir hataya düşmeyin. Ancak ortada konuşulan genel bir konu varsa ve herkes bu sohbete katılıyorsa siz de fikrinizi söyleyin.

* Tartışma sırasında herhangi bir sözüne ya da hareketine sinirlenseniz dahi ona sakın hemen cevap vermeyin. Aksi halde kendinizi hiç söylemek istemediğiniz şeyleri söylerken bulursunuz. Derin bir nefes alın ve 10 saniye düşünün, gerçekten vermek istediğiniz cevabı kafanızda toplayın ve ondan sonra konuşun.

* Her zaman genel konularda konuşmayı tercih edin çünkü bu hem kısırdöngüye girmekten ve karşılıklı suçlamalardan kurtaracak, hem de bilgileri paylaşmanızı ve ilgi duyduğunuz alanlarda birbirinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

* Nerede durmanız gerektiğini bilin. Tartışmaktan kaçmak elbette yanlış. Ama bazı durumlar vardır ki sıcağı sıcağına tartışmak yerine zaman geçmesini beklemek ya da tartışmayı kesmek en iyisidir. Onun üzerine gitmeyin ve onun da sizin üstünüze gelmesine izin vermeyin.

* Birbirinizi dengelemeyi bilin.
Onun daha gergin olduğu durumlarda sizin daha sakin, sizin sinirli olduğunuz durumlarda da onun daha ılımlı olması tartışmanın büyümesini engelleyecektir.

* Alaycı tavırlar, küçümseyen bakışlar ve iğneli sözler daima olumsuz etki bırakır ve her şeyi berbat etmekten başka bir işe yaramaz. Tartışma boyunca ciddi, iletişime açık ve anlayışlı olun. Rahatsızlıklarınızı ve görüşlerinizi net bir biçimde ifade edin.

* Tartışma bittiyse gerçekten bitsin. İşi uzatmayın ve hiçbir fikir mücadelesinin sonunda gerginlik çıkarmayın.
Görüldüğü gibi hiçte zor olmayan şeyler bunlar.
Siz, "Dadasinsesi.com ailesinin" İslama layık gerek evlilikler ve gerekse hayatlar sürmenizi Yüce Allah'tan (c.c.) niyaz ederim.
Kaynakça:

İbrahim Özdemir, Sosyal Hizmet Uzmanı
Efser selamet, eğitimci Psikolog

Sayfa başı

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz