Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
  Yazıcı görüntüsü

Azrail a.s. ölüm meleği seçilmesi
Yazar Mesaj
UNREAD_POSTTarih: 15 Mar 2013 03:45 
Kullanıcı avatarı

Allah Taala, kendisine yerin toprağından bir parça getirmesi için Cebrail'i yeryüzüne göndermiş. Cebrail bir şey almak için yeryüzüne gelince, yeryüzü kendisinden toprak alınmaması için Allah'a sığınmış da Cebrail ona dokunmamış. ardından Allah Taala, Mikail'i göndermiş. yer, ondan da Allah'a sığınınca o da yere dokunmamış. sonra Allah Taala Azraili göndermiş. yer, ondan da Allah'a sığınmış. ama Azrail yerin sığınmasını dinlemeyerek ondan toprak alıp götürmüş.

Allah Taala, Azrail'e:
- yer, senden çekinmedi mi? diye sormuş. Azrail de:
- evet çekindi, demiş. sonra yüce Allah:
- arkadaşlarının ona merhamet ettikleri gibi sen de yere merhamet edeydin, buyurmuş. Azrail de:
- ya rab! sana itaat etmekliğim, ona merhamet etmekliğimden bana daha lüzumludur, demiş. bunun üzerine Allah Taala:
- artık git. sen ölüm meleğisin. onların canlarını almak üzere seni vazifeli kıldım, buyurunca Azrail ağlamaya başlamış. sonra Allah Taala:
- seni ağlatan nedir? diye sormuş. Azrail de:
- ey rabbim! şüphesiz ki, sen bu halkdan peygamberler, temiz evliyalar, ve resuller yaratacaksın ve muhakkak ki sen, kandilerine ölümden daha kötü, daha fena bir şey olmayan bir ahali yaratacaksın. sonra onlar beni tanıdıkları zaman bana öfkelenerek bana söğüp sayacaklar, demiş. yüce Allah da:
- ben ölüm için hastalıklar, sebepler ve ağrılar yaratacağım ki, onlar bu ağrı ve sancılardan dolayı seni hatırlamayacaklar bile, buyurmuş.

( hadis )

Rahman taktiratimizi affetsin son nefeste iman nasip eylesin (amin

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz