Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 2 ileti ] 
  Yazıcı görüntüsü

MESNEVİ 'DEN IBRETLİK HİKAYE
Yazar Mesaj
UNREAD_POSTTarih: 19 May 2013 02:09 
Kullanıcı avatarı

Adamın biri evinden çok uzaklara çalışmaya gitmiş, yıllarca çalıştıkdan sonra yanında 3000 akçe ile evine dönmeye karar vermiş.

Evine doğru giderken büyük bir şehirden geçmesi gerekiyormuş, şehrin sokaklarında yürürken köşe başında bir adamın:

“Bir nasihat bin akçe, bir nasihat bin akçe” diye bağırdığını duymuş..nasıl olur diye düşünmüş, ben yıllarca yaban ellerinde çalıştım ancak 3000 akçe biriktirebildim, sadece bir nasihat bin akçeye nasıl olur? Ancak merakını da giderememiş, dönüp bin akçeyi adama vermiş, bunun üzerine adam ona;

“KADERDE NE VARSA O ÇIKAR” demiş..

Yoluna devam ederken bir başka nasihatçı görmüş, o da önceki gibi bir nasihatı bin akçeye satıyormuş. İkinci nasihat için de adama bin akçe vermiş..bu defa;

“GÖNÜL KİMİ SEVERSE GÜZEL ODUR” nasihatını almış..

Şehrin çıkışında 3. nasihatçıyı görmüş ve son bin akçesini de ona verip;

“HİÇ BİR İŞ ACELEYE GELMEZ”
nasihatını almış. Adamcağız elinde 3 nasihat, beş parasız memleketine doğru yol almış..zaman zaman yaptığına üzülmüş ama her seferinde de kendi kendine “Vardır bir hikmeti” demiş..

Köyün birine geldiğinde köylüleri çok üzgün görmüş, sebebini sormuş, köylüler kendilerinin tek su kaynağı olan suyun kesildiğini, kuyunun içine girenlerin canavar tarafından öldürüldüğünü söylemişler..

Ne yapması gerektiğini düşünürken 1. nasihat aklına gelmiş..evet kaderde ne varsa o çıkar, ben bu kuyuya girip suyu almalıyım demiş ve kuyuya girmiş.Kuyuda canavar onu alıp bir yere götürmüş ve sormuş..”Ben buraya her gelene bir soru soruyorum, bilemiyenleri öldürüyorum, aynı soruyu sana da soracağım, bilemezsen kendini ölmüş bil”Sonra canavar bir dizine çok güzel bir kız, diğer dizine de bir kurbağa oturtup sormuş “ Söyle bakalım hangisi daha güzel?”

Adamın aklına 2. nasihat gelmiş ve hemen cevap vermiş
“ Gönül kimi severse güzel odur”
Canavar bu cevaba çok sevinmiş, çünkü kurbağanın gözlerine aşık olmuşmuş..neticede adam ile suyu serbest bırakmış..

Sonunda evine gelmiş..ancak pencereden baktığında karısını genç biriyle oturup konuşurken bulmuş. Çok sinirlenmiş, hemen silahını almış..ancak aklına 3. nasihat gelmiş..”Hiçbir iş aceleye gelmez” Soğukkanlı davranıp karısının yanına girmiş ve sakin bir şekilde sormuş o gencin kim olduğunu..Karısı cevap vermiş gülümseyerek” Sen gittiğinde ben hamileydim, o gördüğün genç senin oğlundur”

BU OLAYDAN ALINACAK HİSSE ÇOK ASLINDA !!!.....

Sayfa başı
 Profile bak  

Re: MESNEVİ 'DEN IBRETLİK HİKAYE
UNREAD_POSTTarih: 19 May 2013 19:34 
Kullanıcı avatarı

MAŞALLAH COK GÜZELDİ DEVAMINI BEKLERİZ

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 2 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi