Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 6 ileti ] 
  Yazıcı görüntüsü

SEYYİD H.TALİP BABA
Yazar Mesaj
UNREAD_POSTTarih: 01 Şub 2010 20:19 
Kullanıcı avatarı

H.TALİP BABA HAKK ÖZET BİLGİ Talip Baba 1929 Tarihinde Erzurum Horasana bağlı Sanamer daha sonra Seyyid H. Ahmet Babanın ismini alan Hacıahmet köyünde dünyaya gelmiştir. Mevlüt Babanın oğlu olup Mustafa Baba, Kadir Babadan sonra gelen üçüncü evladıdır. İlk eğitimini Babası Mevlüt Babadan almıştır. Daha sonra çevre köylerde Horasanda ve Erzurumda medrese eğitimi görmüş ve yine Horasanın bazı köylerinde Fahri İmamlık yapmıştır. orta düzeyde arapça bilmektedir ve duru bir hafızaya sahiptir. Şehit Yakup Baba ile ilgili bazı bilgiler ondan alınmıştır. 1980'li yıllarda Horasan'a yerleşmiştir. 2000'li yıllarda Erzurum Yenişehire yerleşmiş ama rahat şehir hayatına rağmen 2 kez kalp ameliyatı geçirmiştir. Vefatından 1 yıl önce iyice rahatsızlanmasına rağmen halinden hiç isyan etmemiştir. 14.07.2007 Tarihinde 78 yaşında Vefat etmiştir, kabri Erzurum Asri Mezarlıkta bulunmaktadır . .
1993 yılında Kanal 25 de hazırladığımız Has Bahçenin gülleri adlı tv proğramında köye giderken Horasanda amcam H. Talip bayada uğrayıp Ceddi H.Ahmet Baba hakhında bilgi aldık
şöyle anlatmaktaydı.
"Hacı Ahmet Baba harbi umumudan 2 sene önce yani 1912 de vefat etmiştir. Fakat H.Ahmet Babanın buyuk ahvalatlarını peder H.Mevlüt Baba da anlatırdı. Bizde onlardan duyduğumuz münasebetle sizler ahvalatını anlatacam. Harbi umumudan önce karaurgan kötek hudut idi o tarafta rus bu tarfta ise muslumanlar dururmuş tabi ondan sanra rus harbi oluyor Rus çekiliyor . İşte o meyanda H. Ahmet babaya sorarlarmış hacım Rus bu topraklara gelip ayak basacak H.Ahmet Babada demişki oğlum ben hayatta iken Rus bu topraklara ayak basamaz benim vefatımı gözleyin vefatımdan sonra gelir ama fazla duramaz.ve bu topraktan Rus çekilir. İşte 1329da H.Ahmet Babanın vefatı 30 da harp oluyor 31 de Rus çekiliyor. Ruslar geldiğinde H.Ahmet Babanın Türbei saadetine girer türbeyi kazmalarıyla eşmek ister fakat kazmaları kaldırdığında daha aşağı indirmeden Rusların kolları kurur ve canlanmaz . Bu sefer Allahın oğlu burada var diye Ruslar süngülü çift nöbetçi kapıya diker Ruslar buraya giripte felakete uğrayıp perişan olmasın diye;Ruslar Erzincan a kadar devam eder giderler. Erzincanda karargah tutar. Erzincanda hayati Vehbi ve terzi baba vardır. İşte Rusun içerisinde bu Micingert köyü vardır Karaurganın orda Yusuf isminde birde rus casusu vardır. casus ve kamandar.diyorki gidim bir Hayatı Vehbiyi göreyim.
Gider salona ve daha odaya adım atmadan
-Oğul Yusuf gel der. Yusuf derki bu benim yusuf olduğumu ne bildi beni görmedi ve Yusuf olduğumdan bahsetti.
-Yusuf oğul neydirsiz. Yusuf Derki Rus emir verdi atları katırları çaktıracağız yarın bu zaman Sivası alacağız.
-Derki oğlum siz Sivası alamazsınız. Kralhanlarına H.Ahmet Baba ellerini dayamış çekilin diyor yeter oldu daha ileri gidemezsiniz. Siz yarın bozguna uğrayacaksınız.diyor
İşte öyle bozguna uğruyorlarki öylece Rus gidiyorki gidiş o gidiş daha bu tarafa döndükleri yoktur.
H.Ahmet Baba büyük bir Veli çünkü Cenabu hak H.Ahmet Babaya “Ve hüvvessemiül basir ayeti kerimesiyle “innellaha ala küllü şeyin kadir” sıfatıyla tecelli etmiştir
Semi sıfatıyla tecelli etmiştir ki onda işitecek manevi kulak var bizde baş kulak var onda manevi kulak vardi
Basir sıfatıyla tecelli etmiştir ki manevi göz varidi. O gözle görüyordu
İnnellaha ala küllü şeyin kadir sıfatıyla tecelli etmişti ki o evliyaya kuvvet kudret sahibiydi.
El an bugünde öyle.
Hacı Ahmet köyünde, eski ismi Sanamer olmakla beraber, simdi köyün ismi Hacı Ahmettir. kendi ismiyle isimlenmiştir. müsemma olmuştur. Deli, felç, ağzı eğri, çalgın, gelen bi iznillah şifa bulur. Hacı Ahmet Babanın kerameti keşfiyetlerinden, delilerin iyi olması, ağzı ergilerin gelip düzelmesi, felçlilerin bi iznillah o hastalıktan izale olması. Çünkü neden dedi, Terzi Babada bir evliya olarak Hacı Ahmet Babanın devresinde yaşamış. Hacı Ahmet Babanın güç kuvvetini bilir. Batini Hacı Ahmet Baba Sark Cephe Kumandanıymış. Sivas dan bu yani Hacı Ahmet Babaya teslim imiş. İste bu bakımla Hacı Ahmet Baba mübareğin türbe-i saadeti dedim ya demin belirttiğim gibi Sanamer Hacı Ahmet köyündedir kendi ismiyle. Hacı Ahmet Babanın bu keramet keşfiyetlerin den çokta kerametleri vardir.
Dedim ya “vahüvvessimül basir innellahe ala külli şeyin kadir Sıfatıyla Hacı Ahmet Babaya tecelli etmiş. Hacı Ahmet Baba, Bulgar, Yunan muharebelerinde, eski muharebelerde orada bulunmuş. Hatta bulunduğunda H. Ahmet.baba bu zat orada bir topçu teğmeni bakıyor ki bir ihtiyar bir zat atılan Bulgarların yunanların toplarını tutuyor dağin eteğine sergin(yığmak) ediyor. Harp bittikten sonra bunu getirir bu horasan mıntıkasına verirler Sanamer köyüne görevlendirirler. Sanamer köyüne bir takim askerle gelir. Ahmet Bey isminde bir adamın hanesinde oturur. Cuma akşamı günü Ahmet bey derki topçu teğmenine: Teğmenim der müsaade buyur, bizim burada bir zat var Hacı Ahmet baba bu gece bunların ihya gecesidir onu görmeye gidecegiz. Diyor bende geleyim, içeriye adımını atar, bakar ki Ağdağda düşmanların güllelerini tutan adam. Hayret eder H. Ahmet Babaya sohbet eder bunun gözü H. Ahmet Babanın üzerinde, sohbet eder, yatsı falan geçtikten sonra, millet müsaade ister, dağılmaya başlarlar. Bu H. Ahmet Babadan bu konuları öğrenecek, Bu teğmen. kalır teğmen birde Ahmet bey kalır, Ahmet beye derki H.A.B, oğlum der Ahmet der teğmenin benimle biraz sırran isi var, sen git, biraz sonra tegmeni gönderirim. Bu kalkar gider der, teğmene derki, anahtar kapının üzerinde, kapıyı kitle, gel oğlum ne soracaksan bana sor. Derki baba ben senin bir kerametini gördüm bunu benden esirgeme. Nedir oğlum ? derki Ağdağda düşman bizim üzerimize güllelerini attığı zaman, bizi tahrip edeceği zaman siz orada bulundunuz, atılan gülleleri tutup dağin eteğine sergin ediyordunuz, yığıyordunuz. Oğlum iste Cenab-i hak kuvvet kudret ihsan etti, iste orada bulunan ben günahkâr idim. Yinede bana benzetmişsin. H a b kendini, şimdiki zamanın insanları gibi, kendini övüpte kendini bir varlık davasında gören bir zat değil idi. Hacı Ahmet Babanın ne kadar derece Allah ona ihsan ettiği kadarda, tevazulu alçak gönüllü, kendini yoklukta gören bir evliya idi. O zaman derki iste, biz günahkâr idik, Allah ihsan etti bennem sen beni gördü isen Trakya’nın Ağdağda gördün, yani sey demeden teğmen demeden Ağdağda gördün der Allahın ihsanı ile biz günahkar idik onu orada yığıyorduk. Simdi H.A.B mübarek benimde gördüğüm sudur H.A. babanın zahirende.
H.A.B nin o tarihte vefat etmesiyle beraber, ben kendim 1929 doğumluyum, yani yaşım bugün 64 yas eder, 64 yasımdayım. H Ahmet Babanin mübareğin 43 tarihlerinde idi H.A babanın bugün medfun yattığı yer duvarları böyle harap bir vaziyette idi üstü uçacak vaziyette idi. Ve biz o duvarları o yapıyı insa etmek istedik. İnsa emek istedik H.A.B.nın yattığı yer biraz iri idi onun yanında da bir ufak bir oda var idi. Oda babamın gidip gelen dergâh yani gidip gelenin misafir odasi odayi biraz büyütmek için ön duvari biraz geri alacaktık türbenin mafa biraz gerideydi geride diye. Actik ki sam mezarı gibi türbeyi açtık H.A.B nın kefenine leke gelmemiş kefenine leke gelmemiş ve büyük birader Mustafa baba vardı oda zorladı sakalı şerifinden bir kil dahi H.A. Babanin koparamadı. Komsulardan Mehrali isminde bir yaşlı adam vardı geldi dedi ki dünya yerine vermeyin mübareği hemen kapatın. Çektik başına kefenini heyeti ile mübareğin yerindedir, tabii bizde gördük bu hali. Ondan sonra duvarda ayni gene yerinden çekildi bu sefer H.A.B bize bir karışlık yerini bile bize vermedi. Artik biz ön duvarı ileriye attık odayı genişlettik."Dedi

ALLAH RAHMET EYLESİN.

Eklentiler:
Talip Baba kabir.jpg [47.15 KiB]
2072 defa indirildi
Dosya açıklaması: Rufailer
RUFAİLER1.jpg [214.45 KiB]
2293 defa indirildi

En son ERRUFAİ tarafından, 08 Oca 2024 11:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 15 değişiklik yapıldı.
Sayfa başı
 Profile bak  

Re: SEYYİD H.TALİP BABA
UNREAD_POSTTarih: 13 Mar 2010 04:19 

Ben böyle bir ilim ,ben böyle bir heybet ,ben böyle bir allame-i cihan görmedim.değerinin yakınları ve müritleri tarafından tam olarak bilindiğini sanmıyorum.bir türbe bile yaptıramadılar.İnsan kabrinin etrafını çevirtir.ben Hz.Hacı Talip Babanın çok sohbetinde bulundum ,hatta Allah (c.c) affetsin çok şişirmişimdir mübarek başını sorularla. gerçekten uçsuz bucaksız bir umman idi.Birde arkadaşlar bir sorum olacak bazen bize 'oku sevdiğim oku ' diye bir şiir okurdu.onu bir türlü bulamıyorum.bilen varsa lütfen yazsın. Allah (c.c) Onu ahirette de aziz etsin(amin.)

Sayfa başı
 Profile bak  

UNREAD_POSTTarih: 04 Nis 2010 14:36 
Kullanıcı avatarı

çokmu yorulmustun ey evladı resul bu zahmetli dünyadan sen değilmidin ömrünü ÜMMET icin feda eden alıyorduk resülun kokusunu mübarek teninden özlem dindiriyorduk görmediğimiz halde iman ettigimiz resüle acımız diniyordu uhudu bedir hendek i hatırlıyorduk midesine taş baglayan ashab geliyordu aklımıza anam babam sana feda olsun diyen yiğitlerin sedaları kulaklarımıza vuruyordu umutlanıyorduk ashab cekmişse bizimki denizde kum tanesidir deyip kapıya sıgınıyorduk zorda kaldıgımızda kimsesizlerin sahibi geliyordu aklımıza bir umut bir umut ışığı vardı icimizde ebedi son icin ama bu gidiş bu gidiş yetim bırakılmıs bir göz yaşı kadar hazindi hani tebessüm ederdinya bir yudum su icip binlerce kez sükür etmeyi ögrettigin o dervişler simdi bir kısmı gözü yaşlı bir kısmı ellerini semaya acmıs bir kısmı secdede bir kısmı rukuda bıraktıgın emanetin peşinde hani halka olan dervişler etrafına bir kabe örerdiya hani melekler sadece hu diyen kalbinin dünyayı sarsışını seyrederdiya bastıgın toprak evladı resül deyip resüle olan özlemini dindirmek icin göz yaşı dökerdiya hani bir sedan icin bir solugun icin binlerce derviş ırakları yakın ederdiya sen değilmisin ey evladı resül manevi ipe boyun gösteren sen değilmisin Ateşi koru Aşkı ile söndüren sen değilmisin ey evladı resül hu derken zerreleri ALLAH aşkı ile yanan sen değilmisin ey evladı resül baba kapısına bekcilik eden biz simdi feyzin kerametin yokluk kapısına yüz sürsek acsak elleri tuttugun sancak ile mutlu sona ve ebedi sonsuzluga seninle fani dünyadaki gibi yol göstericiliginle gitsek bu gidiş sanki erkendi ama arkanda bıraktıgın ümmet duacıdır kapına seni görmenin şerefiyle yaşıyarak yol gösterdiğin kapıdan şaşmıyarak emantine can gibi bakarak binlerce yüzbinlerce kez ALLAH SENDEN RAZI olsun ey evlad ı resül.........................

En son zifiri tarafından, 04 Nis 2010 14:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

UNREAD_POSTTarih: 20 May 2010 13:40 

ALLAHIN SELAMI RAHMETİ BEREKETİ TÜM İNANAN MÜ'MİNLERİN ÜZERİNE OLSUN... ALLAHÜ TEALAYA ALEMLERDEKİ ALEMLERİ KADAR ŞÜKÜRLER OLSUN BİZLERİ İSLAM DİYARINDA MÜSLÜMAN OLAN ANNE VE BABADAN HALK ETTİĞİ İÇİN,RASULULLAH EFENDİMİZİN ÜMMETİ OLMA ŞEREFİNE ERDİRDİĞİ İÇİN VE RASULULLAH EFENDİMİZİN MÜBAREK PAK EHLİNE EVLADINA HİZMET FIRSATI BAHŞETTİĞİ İÇİN ...... HİÇBİR ŞEKİLDE VE HİÇBİR BİÇİMDE ASLA KARDEŞ KARDEŞİ SORGULAMAMALI, YARGILAMAMALI, ELEŞTİRMEMELİDİR. VARSA HATASI ALLAH İÇİN O HATASINI DİN DÜŞMALARINA KARŞI ÖRTMELİ, KAPATMALI VE GÜCÜ KUDRETİ VARSA DÜZELTMELİDİR. ELBETTE HACI TALİB BABA EVLADI RASULDÜR, SULTANIMIZ HACI MEVLÜD BABANIN SÜLBÜDÜR. TALİB BABAYA HİZMET VE HÜRMET, MEVLÜT BABAYA VE RASULULLAHA YAPILAN HİZMET VE HÜRMETTİR. ELBETTE GÖNÜL TALİB BABANIN GÜZEL BİR TÜRBESİNİN OLMASINI İSTER, ELBETTE MUBAREGİN HAYATI YAŞANTISI KİTABLAŞTIRILSIN İSTER, FAKAT BU İŞLER NASİB İŞİ VE MADDİ OLANAK İŞİ. DAHADA ÖNEMLİSİ BİRLİKTELİK İŞİDİR. HERKES BİLİP BİLMEDEN KONUYU YADA KONULARI FARKLI YERLERE ÇEKERSE ZERRE KADAR İSTİFADE EDİLMEZ. ZARARINDAN BAŞKADA BİRŞEY OLMAZ BİRDE BU MUBAREK EHLİ BEYTİN VE MEŞAYİHİ AZAMIN KİMSENİN ÖVGÜSÜNE İHİTYACI YOK. ALLAHÜ TEALA ÖVMÜŞ, RASULU ÖVMÜŞ, PİRAN ÖVMÜŞ, DEVRİŞANA DA SADECE BOYUN VERMEK VE HİZMET ETMEK DÜŞMÜŞ. BOYUN VEREN VE HİZMET EDEN BU YOLUN GERÇEK HİZMETKARLARIDIR. BUNUN DIŞINDA HAREKET EDENLER KESİNLİKLE ART NİYETLİ VE FİTNE MİHRAKLARIDIR, ALLAH FİTNEDEN MUHAFAZA ETSİN.... YAZIMI HACI MEVLÜD BABANIN BİR SÖZÜ İLE TAMAMLAMAK İSİTİYORUM...
HACI TALİB BABADA YÜZ ALİMİN GÜCÜ VAR,
ABDÜL BAKİDE YÜZ EVLİYANIN GÜCÜ VAR ...
SONUÇTA İNANANLARIN BU SÖZE İMANI VAR, OLMAYANLA İŞİMİZ ZATEN OLMAZ....
SÖZÜNEDE İTİBAR EDİLMEZ......!

Sayfa başı
 Profile bak  

UNREAD_POSTTarih: 25 Tem 2010 13:47 
Kullanıcı avatarı

EL CEVAP;
Üç şey yalan söylemez: 1.Toprak, 2. Ayna, 3. Mürşid-i kâmil.
1-Aynaya baktığın zaman kendini görürsün. Sende olanı, sana yansıtır. Sende olmayanı yansıtmaz. Kaşında, gözünde, ne varsa, onu gösterir ayna.
2-Toprak da yalan söylemez. Ektiğini biçersin. Arpa ekersen arpa, buğday ekersen buğday biçersin. Toprak da tohumun özelliğini bilir. Tohumun talebini aşamaz, talebinde olmayan şeyi veremez.
3-Mürşid-i kâmil de böyledir. Kişi kendini onda görür Kişinin talep etmediğini, ona veremez. Kenan Rıf'âi hazretlerinin şöyle bir sözü vardır: Halin ne ise talipsin sen o hâle. Kişi talebi kadardır. Yüksek talebin var ise yüksek istidadın var demektir.
SİZDE KENDİ HALİNİZİ GÖRŞMÜŞSÜNÜZ NE DİYELİM ALLAH ISLAH ETSİN!!!

En son ERRUFAİ tarafından, 02 Oca 2012 16:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

UNREAD_POSTTarih: 22 Arl 2010 22:42 

Sevgili ÇAVUŞ,
Rufai Babba,Seyyid Haci Mevlüd Baba'nın (R.A) torunu,Seyyid Haci Talip Babanın (R.A) da yeğeni olup,bu PAK NESLİN tanıtılmasi ve insanların da onların feyzinden müstefid olması için Gece gündüz durmadan Allah rızası için çalışan Bir Seyyidcikdir.Ayrıca Kendileri Mühendisdir.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 6 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz